מכון מעגלי מוח-גוף BBC  - לטיפול רב תחומי ממוקד קצ"מ בסף ותת ההכרה ולאימון תת המודע

 

שילוב מדיטציה טיפולית (תרפויטית) בטיפולי מכון BBC ממ"ג

רופאים ומומחים ממליצים על מדיטציה ככלי טיפולי

 

המדיטציה יעילה ביותר במניעת חרדה ובטיפול בחרדה:
ד"ר שי פסטרנק רופא
ד"ר שי פסטרנק

"חרדה איננה תופעה נדירה. היא עולה בשכיחותה בארצות הסובלות מפיגועי טרור. המילה טרור פירושה אימה, ומטרת הטרור לזרוע פחד בקרב אזרחי הארצות בהן הוא פוגע. מכאן קצרה הדרך ליצירת מגפת חרדה (שהיא, אגב "מחלה מדבקת").

חרדה מוגדרת כפחד המתבטא בתסמינים גופניים, גם בעת שהאדם אינו נתון בסכנה מיידית. תסמינים אלה הם לרוב תגובה של מערכת העצבים הסימפתטית (זו המסייעת במצבים בהם יש להילחם או לברוח), וכוללים דופק מואץ, יובש בפה, הזעה בכפות הידיים, ועוד. התקפי חרדה חוזרים ונשנים מפריעים מאד לאיכות החיים ולתפקוד, ועלולים לגרום נזק פיזיולוגי מצטבר למערכות הגוף השונות.

אחת הטכניקות היעילות, הפשוטות והבטוחות ביותר למניעת חרדה ו/או טיפול בחרדה היא המדיטציה הטרנסנדנטלית. תרגול סדיר של המדיטציה מאפשר להכניס את האיום לפרופורציה, להתמודד איתו בצורה נכונה יותר, ולחוש רוגע וריכוז.

הודות למדיטציה הטרנסנדנטלית, יכולים אנשים שלא לסבול מהתקפי חרדה, גם בתקופות של איום או משבר. אלו שכבר סובלים באופן כרוני מחרדה, יחוו עם תרגול המדיטציה ירידה משמעותית בתדירות ההתקפים ובעוצמתם. בנוסף לכך , המדיטציה הטרנסנדנטלית מועילה באופן כללי בהפחתת מתחים ובשמירה על הבריאות".

ד"ר שי פסטרנק
רופא משפחה
רופא מייעץ בכללית רפואה משלימה ובמכבי טבעי

 

לעשרים אחוזים של האמריקאים יש הפרעות חרדה:
ד"ר ג'יימס קריג ממליץ על המדיטציה הטרנסנדנטלית
ד"ר ג'יימס קרייג

"לעשרים אחוזים של האמריקאים יש הפרעות חרדה. מתח נובע מאי יכולתו של האדם להתמודד עם המטלות העומדות בפניו. התוצאה היא חרדה אשר האדם מנסה לטפל בה באופן עצמאי בדרכים שונות, למשל: אוכל, טלוויזיה, אלכוהול, סיגריות, קפה, תרופות וכו'.  שיטות אלה מקלות על החרדה רק לטווח קצר. בטווח הארוך הן גורמות נזק כי הן מחלישות את יכולת ההסתגלות. זהו מעגל ללא מוצא. ככל שנפגעת יכולת ההתמודדות עם המתח גובר הצורך להשתמש באמצעים המזיקים הפוגעים ביתר שאת ביכולת ההתמודדות.

המדיטציה הטרנסנדנטלית שוברת את מעגל הקסמים הזה של המתח. התרגול נעשה בעיניים עצומות בישיבה נוחה בכסא למשך 20 דקות פעמיים ביום. בזמן התרגול הרוח נרגעת ללא כל מאמץ לרמות יותר ויותר שקטות של תהליך החשיבה. לבסוף הרוח מגיעה למקור המחשבות - מודעות טהורה. המצב הזה נקרא "ערנות נינוחה" - הגוף נמצא בהרפיה עמוקה ביותר בעוד הרוח ערנית לגמרי. תוך כדי התנסות בשקט ובנינוחות הנעימה של ההוויה הפנימית הגוף מסלק מתחים עמוקים".

ד"ר ג'יימס קרייג - פסיכיאטר
חבר באגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, נשיא איגוד הפסיכיאטרים של וירג'יניה.
מנהל  רפואי של "ליברטי פוינט" תכנית טיפולית למתבגרים עם בעיות פסיכיאטריות.

 

המדיטציה הטרנסנדנטלית מרגיעה את הרוח ואת הגוף: 
מניעת התקפי חרדה באמצעות המדיטציה הטרנסנדנטלית
ד"ר אלון אשמן

"המדיטציה הטרנסנדנטלית מרגיעה את הרוח ואת הגוף כך שתגובת העצבנות למתח פוחתת. ואכן, ניתן לראות כמה טוב המדיטציה הטרנסנדנטלית פועלת על ידי הסתכלות על מחקר סטטיסטי (Meta Analysis) שנעשה על הספרות המדעית הקיימת בנושא חרדה.

במחקר, שפורסם בכתב העת לפסיכולוגיה קלינית (Journal of Clinical Psychology), השוו החוקרים את המדיטציה הטרנסנדנטלית עם מגוון של טכניקות הרפיה אחרות וטכניקות מדיטציה אחרות. הם מצאו שכל השיטות האחרות לא הפחיתו חרדה יותר טוב מפלצבו (תרופת דמה שאינה מכילה חומר רפואי אך מבחינה פסיכולוגית משפיעה כתרופה). לעומת זאת במחקרים על המדיטציה הטרנסנדנטלית נמצאה הפחתה דרמטית בחרדה, שהייתה פי שתיים גדולה מזו של הפלצבו ומשל הטכניקות האחרות שנבדקו.

עם המידע הזה יכולים הרופאים להרגיש מאוד בנוח בהציעם את תוכנית המדיטציה הטרנסנדנטלית למטופליהם כאמצעי להפחתת מתח וחרדה. זאת בידיעה, שנכון לעכשיו, סביר להניח שלא ימצאו תוכנית יעילה יותר להפחתת מתח. המשמעות של זה לאנשים הסובלים מחרדה היא שעם התרגול הסדיר של המדיטציה הטרנסנדנטלית תלך החרדה שלהם ותפחת והם יפתחו מצב של שקט פנימי שיאפשר לכם להתמודד בהצלחה עם מצבי מתח ולחץ.

ד"ר אלון אשמן - פסיכיאטר מומחה
הוד השרון

 

ההרפיה עמוקה מושגת בעזרת המדיטציה הטרנסנדנטלית:  
מניעת התקפי חרדה באמצעות המדיטציה הטרנסנדנטלית
אביבה אדלמן

"במהלך עבודתי שמתי לעצמי למטרה להבין את הקשר בין עולמנו הרגשי והקוגניטיבי ומבנה המח שלנו. המדיטציה הטרנסנדנטלית מתיישבת בדיוק על התפר הזה ומכאן החלה משיכתי לנושא לפני כ- 15שנה.

מניסיון אישי ומקצועי נוכחתי לדעת עם השנים שרוב החרדות מהן אנו סובלים אינן קשורות בהכרח לאירועים חיצוניים "אובייקטיביים" אלא מתבססות על הפירוש שאנו נותנים לאותם אירועים הפוקדים אותנו או שהן נובעות בכלל ממקור פנימי. לכן "הניהול" שלהן חייב אף הוא להתרחש מבפנים. מניסיוני המדיטציה הטרנסנדנטלית מקדמת ניהול שכזה. הרפיה עמוקה כפי שזו מושגת בעזרת המדיטציה הטרנסנדנטלית תורמת לוויסותן של החרדות מכל הסוגים ומקדמת את תחושת השלווה הפנימית.

לדוגמה - לאחרונה אני מוצאת את עצמי ב'עונת חיים' מסובכת, ועקב כך בסערה גופנית מתמדת הכוללת מתחים נפשיים ואי שקט תמידי. אלה מקשים לעתים על התפקוד היומיומי לו אני נדרשת, הן מבחינה אישית ואנושית והן ברמה האינטלקטואלית. המדיטציה הטרנסנדנטלית מעניקה לי אמצעי וויסות מאוד זמין ויעיל ומסייעת להפחתת העוצמות של סערה זו. כך נותרת בי רמת האנרגיה האופטימאלית כדי שאוכל להמשיך ולצמוח, לפתח תחומים חדשים ולהעמיק את התובנות שכבר הושגו בעבר.

אביבה אדלמן  - פסיכולוגית שיקומית בכירה
עוסקת בנוירופסיכולוגיה
חברה בפורום הישראלי לנוירופסיכולוגיה
תל-אביב

 

מתח קשור מאוד להתפתחות של לחץ דם גבוה:
ד"ר אריה אריש ממליץ על המדיטציה הטרנסנדנטלית
ד"ר אריה אריש

"כידוע, מתח קשור מאוד להתפתחות של לחץ דם גבוה, כי הרוח והגוף קשורים האחד לשני באופן אינטימי מאוד. מאות מחקרים מדעיים הוכיחו שוב ושוב שטכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית מעניקה לגוף הרפיה עמוקה ביותר המאפשרת לו להיפטר ממתחים, מחרדות ומעייפות. לכן, אין זה פלא שהטכניקה יעילה כל-כך בנורמליזציה של לחץ דם גבוה".

ד"ר אריה אריש
מנהל השירות לכירורגיה של הכבד
בית-חולים רמב"ם - חיפה

 

שיקום האינטליגנציה הפנימית של הגוף:
פרופ' צבי שלזינגר מומחה למחלות לב וכלי דם
פרופ' צבי שלזינגר

"מתח מוכר כאחד מאויבי הבריאות העיקריים. המנוחה העמוקה המושגת בזמן תרגול המדיטציה מאפשרת הפגת מתחים ואף שיקום האינטליגנציה הפנימית של הגוף ולחימה יעילה יותר במחלות שונות. ואמנם, מאות מחקרים מדעיים מצביעים על יכולתה של טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית להביא להקלה במצבי מחלה שונים ולחיזוק הבריאות.

לחץ דם גבוה הוא הגורם מספר אחת לשבץ מוחי וכן גורם מרכזי להתקפי לב. טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית מספקת מנוחה מאוד עמוקה לגוף המאפשרת להיפטר ממתחים עמוקים ומעייפות ומחזקת מאוד את תהליכי הריפוי הפנימיים. מחקרים הוכיחו שהמדיטציה הטרנסנדנטלית מפחיתה הן את לחץ הדם הסיסטולי והן את לחץ הדם הדיאסטולי, אך באופן מיוחד היא מפחיתה את לחץ הדם הסיסטולי, הקשור ביותר להגברת הסיכון לשבץ מוחי.

נוסף על-כך, המחקרים מראים שלמדיטציה הטרנסנדנטלית  השפעה מיטבית על רוב גורמי הסיכון להסתיידות עורקים  כגון: מתח פסיכולוגי, לחץ דם גבוה, עישון, כולסטרול , שומנים מחומצנים ותנגודת לאינסולין. כידוע, הסתיידות עורקים, מהווה גורם סיכון עיקרי למחלת לב. לכן, הממצאים הללו מראים שתרגול המדיטציה הטרנסנדנטלית משפר מאוד את בריאות הלב".

פרופ' צבי שלזינגר
מנהל מכון הלב, בית חולים מעיני הישועה.
לשעבר מנהל מכון הלב, מרכז רפואי אסף-הרופא, נשיא  האיגוד הקרדיולוגי
בישראל וראש החוג לקרדיולוגיה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

      בקרו באתר האמריקאי "שאל את הרופאים":

רופאים מסבירים על יתר לחץ דם

רופאים עונים לשאלות על המדיטציה הטרנסנדנטלית ותועלתה לבריאות.
     www.doctorsontm.com

תודה על המלצותיך ברשת:

אופציה זו הוטמעה באתר החל מ - 29/05/14

 

 

 

 

 

 

מכון מעגלי מוח-גוף BBC לטיפול רב תחומי ממוקד בסף ותת ההכרה ולאימון תת המודע - לעמ' הבית

האגודה הבינלאומית למדיטציה בישראל © כל הזכויות שמורות
רח' וייסבורג 17 תל-אביב